SCT-2000-600
Product Categories
KANG DA ELECTRONICS CO.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
SCT-2000-600
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Response Time : -
Product Status : Active
Sensor Type : Transformer w/Conditioning
Mounting Type : Free Hanging
Package : Box
Output : Ratiometric, Voltage
Series : SCT
Sensitivity : -
Linearity : ±1%
Mfr : Aim Dynamics
Polarization : Unidirectional
Current - Supply (Max) : -
Frequency : 50Hz ~ 400Hz
Voltage - Supply : 600V
Package / Case : Module, Single Pass Through
Current - Sensing : 600A
Number of Channels : 1
Operating Temperature : -20°C ~ 75°C
For Measuring : AC
Accuracy : ±1%
Description : MAGNELAB SCT-2.00", 600A:333MV
Model Number : SCT-2000-600
Contact Now
Current Sensor 600A 1 Channel Transformer w/Conditioning Unidirectional Module, Single Pass Through