CRD4170-15
Product Categories
KANG DA ELECTRONICS CO.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
CRD4170-15
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : 0°C ~ 60°C
Package / Case : Module
Accuracy : ±0.5%
Sensor Type : Transformer w/Conditioning
Current - Supply (Max) : 30mA
Number of Channels : 3
Current - Sensing : 15A
Response Time : 250ms
Package : Bulk
Output : RS485
For Measuring : AC
Product Status : Active
Mounting Type : DIN Rail, Panel
Series : CRD4100
Sensitivity : -
Linearity : -
Supplier Device Package : -
Mfr : CR Magnetics Inc.
Frequency : 20Hz ~ 5kHz
Voltage - Supply : 24V
Description : SENSOR CURRENT XFMR 15A AC
Model Number : CRD4170-15
Contact Now
Current Sensor 15A 3 Channel Transformer w/Conditioning Bidirectional Module